Справжньою історичною подією для Об’єднання Католицького Апостольства в Україні став Перший Національний Конгрес, який відбувся 28-30 квітня в реколекційному домі в Зарічанах біля Житомира. Кількість учасників склала понад 150 осіб, а деякі з них щоденно приїжджали з Житомира, бо будинок не мав стільки кімнат, щоб всі мали змогу зоставатися на ночівлю.

Тема Конгресу звучала як: «Об’єднання ˗ дорога до примирення і єдності», а довести тему до учасників мали запрошені доповідачі з України та з-за кордону.

С. Йоланта Вагнер, президент НКР ОКА в Україні, запросила до участі у Конгресі п. Донателлу Ачербі з Риму, Президента Генеральної Координаційної Ради ОКА, яка прийняла запрошення і на два дні раніше прибула до Києва, а отже змогла побувати в кількох осередках Отців Паллотинів і Сестер Паллотинок в Україні. Разом з о. Станіславом Кантором, делегатом Отців Паллотинів в Україні, і с. Малгожатою Виродек у ролі перекладача п. Донателла відвідаладім Отців в Києві, Довбиші, Білогір’ї і Кам’яному Броді, а також Сестер в Житомирі і Кам’яному Броді. Також відвідала вона і світську підопічну с. Йоланти в її помешканні, і всі ці візити познайомили п. Ачербі з українською дійсністю, а також з апостольством Отців і Сестер. На Конгрес прибув о. Провінціал Зенон Ханас, Настоятель Провінції Христа Царя, а також с. Ева Брандт, яка представила Провінціальну Настоятельку Сестер Паллотинок. Національну Координаційну Раду ОКА з Польщі представила її президент с. Анна Озон.

Конгрес розпочався в п’ятницю Службою Божою, яку очолив о. Провінціал Зенон Ханас SAC. Отець тепло привітав учасників і виказав радість з їхньої присутності, а у проповіді звернувся до теми Конгресу, наголошуючи, що єдність ˗ це Божий дар, для якого потрібно себе відкрити. Пісенний супровід під час літургії очолив хор під керівництвом Тетяни Столярчук і Генадія Смірнова, а завдяки  пісенникам, до укладення яких долучився практично кожен з учасників, всі могли приєднатися до молитви співом.

Після Святої Служби і вечері о 19.30 відбулося офіційне відкриття Конгресу.  Від імені організаторів Конгресу о. Юрій Сіцінський привітав почесних гостей, зауваживши, що після офіційного відкриття кожна група учасників  представить себе сама. Естафету початку Конгресу продовжила Президент НКР ОКА в Україні с. Йоланта Вагнер, вперше виступаючи українською мовою. Сестра вказала на широкий контекст Конгресу, підкресливши, що єднання, як серце харизмату Об’єднання, в Родині Паллотинській повинно складатися зі «спеціалістів» для будівництва єдності.

Під час презентацій груп, що відбувалися з використанням фото, живої розповіді і навіть фільму, виявилося, що з-посеред учасників була група зі Словакії з о. Леонардом Лесото, група з Польщі, що складалася з отців (о. Станіслав Рудзінскі і о. Анджей Бафельтовскі), сестер (с.Ева Брандт, С.Анна Озон, с.Моніка Цецот, с. Малгожата Виродек) і світських членів ОКА зі Старограду Гданського, Торуня і Сольца Куявського, а також делегації всіх паллотинських парафій і спільнот з України. Кілька осіб зі спільноти «Легіон Ісуса» приїхали на візках. Була також і незряча родинна пара, і п. Юлія ˗ дружина, була для п. Донателли Ачербі англійсько-українським перекладачем.

В суботу після ранкової молитви і сніданку з великою зацікавленістю слухали виступи доповідачів: о. Валентина Матушевського, о. В’ячеслава Гріневича і с. Моніки Цецот. Свої виступи кожен супроводжував самостійно приготовленими тематичними презентаціями.

О.Валентин, розкриваючи тему «Єдність в Біблії», показав Святу Трійцю як приклад єдності для всіх, наголошуючи, що життя в єдності потребує  подолання власного егоїзму і терпеливого навчання любити. О.В’ячеслав, говорячи про «Розкол єдності і його соціальних наслідках»,  показав, яким маніпуляціям піддається суспільство і призвав кожного до  обережності і пильності, а с. Моніка Цецот, розкриваючи «Єдність як дар і завдання» на прикладах св. Вінцентія Паллотті і бл.Єлизавети Санни проілюструвала, що є істотним  для будівництва єдності.

Після триптиху конгресу, присвяченому єдності, о 13.00 всі об’єдналися в молитві  під час Святої Служби, яку очолив  Єпископ Віталій Скомаровський, Адміністратор Апостольської  Києво-Житомирської діє- цезії. Єпископ підкреслив, як важливо відкритися для Христа, який є світлом, що проникає в темноту наших сердець, щоб по-новому вести нас дорогою світла. І той, хто йде у світлі, стає будівником єдності.

Після обіду всі знову зустрілися в каплиці о 15.00 на молитву Коронки до Божого Милосердя . Після молитви розпочалася праця в групах. Завданням було обговорити патання: Що з почутого під час конференцій мені найбільш запам’яталося?  Що мене найбільш торкнулося? Що потрібно робити для будівництва єдності у спільноті? Після годинного обговорення і перерви на каву, с. Галина Сорочинська попросила представити основні тези обговорення кожної з груп. Було видно, що для кожної групи ця праця і обговорення стало дуже плідним досвідом. Також праця довела, що виступи запрошених доповідачів проникли у серця і думки своїх слухачів. Підведення висновків праці в групах могло тривати набагато довше, але ведуча звернула увагу учасників, що на всіх вже чекав наступний надзвичайно цікавий  етап програми, яким була вечеря, поєднана з презентацією української культури і звичаїв.

Їдальня вже була підготовлена до виступів і після молитви жінки в народному вбранні почали подавати національні страви: вареники і млинці з різною начинкою, сало і багато інших смачних страв. Одночасно лунали українські народні пісні у виконанні ансамблю «Льонок», звучала бандура – рідкісний народний струнний інструмент, а також всі стали свідками гарних танців. Потім, хто тільки вмів, долучилися до співу українських популярних пісень, а також вчилися танцю під керівництвом однієї з танцівниць.

Зустріч з українською культурою, надзвичайно багата, радісна, вражаюча і інтригуюча, закінчилася виконанням гімну України і молитвою про мир в країні, де і далі продовжують гинути люди, країни, частина якої постійно  є ареною збройного конфлікту.

  Останньою частиною суботньої програми було Фатімське Набоженство, очолене о. Станіславом Фірутом з Фатімського Санктуарію в Довбиші, який привіз із собою фігуру Матері Божої , яка подорожує по  дієцезіях в Україні. Отець коротко пригадав основні пророцтва Матері Божої у Фатімі, а потім відповідно до Її прохання про молитву Розарію, всі об’єднали свої голоси в цій Марійній молитві. В кінці кожен мав можливість особисто вшанувати Матір Божу.

Неділя  також розпочалася спільною молитвою в каплиці, а після сніданку п. Донателла Ачербі, Президент ГКР ОКА,  представила свої роздуми на тему: «Єдність Паллотинської Родини ˗ прагнення Паллотті».

Пані Донателла, посилаючись на особистий досвід  часів навчань,  звернула увагу, що переміна світу починається з самого себе. Будівництво спільноти буде тим ефективнішим, чим дужче ми будемо людьми, відкритими на Божого Духа, які є вимогливими до себе і готовими складати з себе жертву.

Великий художній і духовний вплив на учасників Конгресу спричинила вистава Театру на новому бульварі під назвою «Якщо оживляє нас дух любові …». Молоді актори, що цікаво в більшості атеїсти, натхненні Анною Лозовик з Житомира (вона є членом ОКА), зіграли кілька епізодів з життя св. Вінцентія Паллотті, в яких надзвичайно проявилося  втручання Бога, і представили його діло, зачитавши фрагменти з його листів, спеціально перекладених українською мовою. Після вистави оплескам не було видно кінця.

 Кульмінацією дня стала Свята Служба о 13.00, очолена о. Станіславом Рудзінськім. Під час Служби п’ять нових членів ОКА, одна з яких була на візку, склали Акт Апостольського Зобов’язання. У проповіді о. Станіслав повернувся до початку 90-х  років минулого століття, коли відкрилася можливість для приїзду перших сестер і отців на Україну. З того часу датується присутність Паллотинської родини в Україні і праця над будівництвом Об’єднання, яке на сьогодні вже відсвяткувало 25-річний ювілей. Нові члени ОКА були зворушені, коли с. Йоланта Вагнер, президент НКР ОКА, і о. Станіслав Кантор, відповідальний за формацію в Об’єднанні в Україні, привітали їх з  рішенням вступити до ОКА.  Перед благословінням було висловлено дуже багато подяк.  С. Йоланта Вагнер до слів вдячності священикам, доповідачам на конференціях та іншим особам, завдяки яким Конгрес відбувся, долучила  подарунки з Житомира. В свою чергу с.Анна Озон  від  імені групи з Польщі висловила новоприйнятим членам ОКА побажання і запевнила в постійній духовній єдності. О.Станіслав Кантор і п. Евеліна Свідерська, перший лідер ОКА в Житомирі, подякували від імені всіх учасників с. Йоланті за організацію Конгресу.

Після Служби всіх запросили для спільного фото, але дощ став причиною того, що не всі наважилися сфотографуватися. Останнім пунктом програми був спільний обід, під час якого кожен учасник Конгресу отримав подарунок ˗ пряник  з логотипом конгресу, загорнутий у фольгу. Логотип на прянику в оригінальній кольоровій гаммі малювала вручну одна з жінок.

Для мене Конгрес став незвичним досвідом єдності і спільноти. Дозволив учасникам пізнати себе і один одного глибше, у вірі, любові, в дусі св. Вінцентія Паллотті. В розмовах під час конференцій, зустрічей в групах, а також під час їжі і спільних розваг  відчувалася присутність Божого Духа, який відкривався натомість людям. Не мала змоги запитати кожного, але всі ті, з ким розмовляла, не шкодували добрих слів, похвали і подяки для організаторів Конгресу. Натомість не всі учасники, здавалося, усвідомлювали, скільки праці вкладено в приготування Конгресу і його успішне проведення. Найбільша відповідальність, а разом з тим і праця, належить с. Йоланті Вагнер, яка заслуговує найбільшої подяки і сердечних поздоровлень. Вітаю всю Паллотинську Родину в Україні за співпрацю і мобілізацію.Якщо людина вкладає в якусь справу стільки праці, скільки може, то Господь Бог завершує решту ˗сказав св. Вінцентій Паллотті. І саме це якнайкраще підтвердив І Національний Конгрес в Зарічанах Україні.

 

С. Малгожата Виродек SAC